Parama šilumos siurbliams oras vanduo 2022 metais sudaro daugiau nei 7 mln. eurų

APVA parama šilumos siurbliams oras vanduo skirta nešvariems ir neefektyviems šildymo katilams pakeisti moderniais įrenginiais, naudojančiais atsinaujinančius energijos šaltinius.

"Svarbu, kad naujasis paramos mechanizmas šilumos siurbliams, kurį šiandien pristatome, padės gerokai sumažinti išmetamo CO2 kiekį", – sako aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Pasak Nacionalinės energijos vartojimo efektyvumo agentūros (NEPA) direktorės Linos Kulbokaitės, "naujasis paramos mechanizmas, tradicinius šildymo katilus keičiant ekologiškesniais šilumos siurbliais, gerokai prisidės prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimo šildymo ir vėsinimo sektoriuje. Remdami perėjimą prie atsinaujinančių energijos šaltinių gyvenamųjų namų šildymui ir vėsinimui, mes taip pat skatiname gyventojus investuoti į energiškai efektyvius namus."

Pagal naująjį APVA projektą numatyta trijų rūšių parama: parama šilumos siurbliams oras vanduo įsigyti ir įrengti; finansinė parama esamai šildymo sistemai pertvarkyti į šilumos siurblį ir parama butui su įrengtu saulės vandens šildytuvu įsigyti.

Kuo šilumos siurbliai yra pranašesnė šildymo sistema nei kieto kuro katilai?

Šilumos siurblys oras vanduo – tai įrenginys, kuriuo šilumos energija perduodama iš vienos vietos į kitą. Šilumos siurblys nėra nauja technologija – Kanadoje ir visame pasaulyje jis naudojamas jau kelis dešimtmečius. Šaldytuvai ir oro kondicionieriai yra įprasti šios technologijos pavyzdžiai. Šilumos siurbliai šilumą perduoda cirkuliuodami medžiagą, vadinamą šaldymo agentu, per garavimo ir kondensacijos ciklą.

Šilumos siurbliai gali būti naudojami šildymui, vėsinimui ir vandens šildymui. Priklausomai nuo konstrukcijos, jie gali išgauti šilumą iš oro, žemės arba vandens. Apskritai šilumos siurblys paima šilumą iš šaltų patalpų ir atiduoda ją į šiltas patalpas, todėl šaltos patalpos tampa vėsesnės, o šiltos – šiltesnės.

Naftos, kietojo kuro ir dujų katilų keitimas pasinaudojus parama šilumos siurbliams oras vanduo yra natūralus būdas ne tik sumažinti kenksmingų išmetamųjų teršalų kiekį ir priklausomybę nuo iškastinio kuro, bet ir padidinti energijos vartojimo efektyvumą, pagerinti oro kokybę butuose ir sumažinti šildymo išlaidas.

Iki 2022 m. parama buvo suteikta ne mažiau kaip 4 200 butų. Šiemet priemonei skirto viešojo finansavimo dydis numatytas kiek daugiau nei 7 mln. eurų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *