Kam naudojamos akėčios?

Nuo seniausių laikų akėčios buvo naudojamos žemdirbystėje. Jomis žemdirbiai galėjo išlyginti dirvą po arimo darbų. Šie žemės ūkio padargai buvo labai primityvus ir jų efektyvus panaudojimas stipriai atsiliko nuo dabartinių techonolgijų. Dėka šiuolaikinių galimybių žemės ūkio technika taip pat tobulėja. Dabartines akėčias galima panaudoti įvairiems žemės ūkio darbams atlikti, o jų darbo našumas džiugina žemdirbius.

AkėčiosTol kol nebuvo šiuolaikinių akėčių, žemdirbiai darbus atliko paprastomis akėčiomis. Pirmiausia žemė yra ariama ir tik tada tvarkomas viršutinis jos sluoksnis. Anksčiau po arimo darbų likusius gūbriuotus žemės arimus teisiog išdraskydavo kultivatoriais. Virbalines akėčias taip pat naudodavo paruošti dirvą. Anksčiau naudota žemės ūkio technika ar savadarbiai padargai nebuvo tokie geri, nes dirva buvo arba per giliai išvagojama, arba netolygiai pasėjama. Kai sėklos pasėjamos netolygiai, tai augant augalams nutinka taip, kad vienas kitą jie pradeda užgožti. Vietomis lieka nepanaudoti žemės plotai, kuriuose niekas neauga, o kituose plotuose atsiduria per daug sėklų. Augant augalams tokioje dirvoje dauguma iš jų negauna pakankamai maistinių medžiagų iš trašų, užstojama saulė ar tiesiog nepakanka vietos vystytis šaknų sistemai. Gaunamas derlius tikrai nedžiugina ūkininkų. Ir kaip jis gali džiuginti, jei dalis žemės ploto visai nenaudojamas, nes lieka laisva vieta, o kita dalis per tankiai užsėta?

Derliui įtakos turi ne tik tinkamai pasėtos sėklos, bet ir tinkamai apdirbta žemė. Jei žemė po arimo netinkama akėjama, tai lieka daug žemės grumstų, kurių neturėtų būti. Kas vyksta augant sėkloms tokioje žemėje? Paprasčiausiai pro tokį didelį žemės grumstą jokia sėkla negali išdygti, o jei ir pavyksta išdygti, tai jos augimas būna lėtas ir iš jos derliaus neverta tikėtis. Dėl šių priežasčių reikalingos tinkamos akėčios. Tik gerai paruošus dirvą po arimo galima bus turėti tinkamą sėją ir sulaukti gero sėklų dygimo. Juk nuo to, kaip gerai pasėtos sėklos ir, kaip tinkamai jos išdygs priklauso, koks bus derlius. Dėl to būtina turėti tinkamas akėčias, kuriomis galima gerai išdirbti žemę, kai jau yra atlikti dirvos arimo darbai.

Kol nebuvo šiuolaikinių žemės ūkio technologijų, tol akėčias žmonės darė primityvias. Dabar technika patobulėjo ir nors akėčių darbo principas ir tikslas išliko toks pats, tačiau darbus galima atlikti daug greičiau ir efektyviau. Šiuolaikiniai žemės ūkio padargai leidžia turėti geresnį derlių dėka tinkamo žemės apdirbimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *