Žiemos džiaugsmai – ką daryti, jei automobilis įklimpo sniege?

Foto: Shutterstock.com

Nors tikros ir šaltos žiemos aplanko vis rečiau, vis dėlto dar kartais prisninga, neretai susidaro ir sniego sąnašų (pusnių). Todėl šį kartą daugiau pakalbėsime apie tai, kaip apsaugoti savo automobilį nuo įklimpimo sniege ir kaip geriau pasielgti, jei vis dėlto įklimpote.

Kokie veiksniai gali turėti įtakos klimpimui sniege?

Pirmiausia, oro sąlygos. Įklimpti sniege galima ir tada, jei kurį laiką snigo, ir dėl snygio susidarė sniego sluoksnis. Žiemą oro sąlygos dažnai būna permainingos, todėl iš ryto prieš kelionę visada patartina atkreipti dėmesį į tai, kiek prisnigo per naktį, ir pasižiūrėti orų prognozę, ar dar snigs.

Pagrindiniai veiksniai, galintys paskatinti automobilio klimpimą:

  • Pasirinktos netinkamos padangos. Jeigu dar neuždėtos žieminės padangos, vasarinėmis padangomis važiuoti per sniegą yra ypač pavojinga, nes padangos guma šaltyje sukietėja ir mažiau lankstosi, o ir vasarinių padangų protektoriaus gylis įprastai būna daug mažesnis nei žieminių padangų.
  • Nodilęs protektorius. Net jei uždėtos tinkamos žieminės padangos, saugiai važiuosite tik su tokiomis padangomis, kurių protektoriaus gylis yra bent 4 mm. Žinoma, idealiu atveju gylis turėtų būti du kartus didesnis.
  • Pasibaigęs padangų galiojimo terminas. Padangos, kaip ir bet kuri kita prekė, turi nustatytą galiojimo laikotarpį, kurio nereikėtų ignoruoti. Tai yra 10 metų nuo pagaminimo datos. Tai laikotarpis, kurį gamintojas nurodė kaip optimalų naudojimo laiką, kai guma gali išlaikyti savo savybes ir gerai tarnauti.
  • Netinkamas slėgis padangose. Mėgstama pajuokauti, kad pakeitus vasarines padangas žieminėmis padangomis, ir vasaros orą reikia pakeisti žiemos oru. Tai, žinoma, pokštas, tačiau šiek tiek tiesos čia yra – žiemą patartina šiek tiek sumažinti padangų slėgį, taip užtikrinant geresnį sukibimą su keliu. Jei padangose bus pernelyg aukštas slėgis, vidurinė jų dalis pradės dilti, taip pat sumažės sukibimo paviršiaus plotas.
  • Netinkamas svorio padalijimas automobilyje. Vairuojant permainingomis oro sąlygomis, verta atkreipti dėmesį į tai, kaip apkraunamos automobilio ašys. Jei įklimpusio automobilio varančioji yra priekinė ašis, bandant ištrūkti iš sniego gniaužtų patartina išsodinti keleivius ir iškrauti bagažinės turinį, jeigu joje yra įdėta kas nors ypač sunkaus. Priešingai, automobiliams su varančiąja galine ašimi neretai papildoma ašies apkrova gali sudaryti geresnį sukibimą ir padėti ištrūkti iš sniego.
  • Netinkamas važiavimo ritmo pasirinkimas. Permainingomis oro sąlygomis svarbu viską daryti ramiai ir laiku. Ramiai pasirinkti greitį, stabdyti irgi ramiai. Tai geriausias būdas, kaip apsisaugoti kelyje.

Kokias priemones reikia turėti automobilyje žiemą?

Geriausia apsauga nuo netikėtų situacijų – pasiruošimas. Žiemą automobilyje reikia turėti tam tikrus daiktus, kad leistis į kelią būtų galima ramia širdimi, nesibaiminant galimų sunkumų. Kad nekankintų mintys apie netikėtas situacijas, patartina bagažinėje visada turėti keletą reikalingų daiktų:

  • Darbo pirštinės. Geriausia, kad būtų atsparios drėgmei ir turėtų šiltą pamušalą.
  • Kirvis. Jo gali prireikti įvairiose situacijose: tiek ledui suskaldyti, gerinant sukibimą, tiek, pavyzdžiui, miške nusikirsti saują šakų, kad pakištumėte po įklimpusiais ratais. Ypač vėjuotu oru ant kelio gali būti užvirtusių medžių. Tokiu atveju kirvis taip pat pravers.
  • Kastuvas. Didesnis ar mažesnis, tačiau tai yra vienas iš sezono metu populiariausių įrankių – juo galima nuvalyti sniegą nuo kelio, ištraukti automobilį iš pusnies, taip pat pabarstyti smėlio ar pelenų po ratais.
  • Rankinis mobiliojo telefono kroviklis. Tai yra paprasti įrankiai, kurie turi pakankamai kinetinės energijos, kad būtų galima nors šiek tiek įkrauti mobilųjį įrenginį. Taip pat pravers ir paprastas laidas, skirtas mobiliajam telefonui įkrauti iš automobilio. Kritiniu momentu niekas nenori likti be ryšio, todėl net ir mažos pasiruošimo detalės išeis į gerą.
  • Vilkimo lynas ir užvedimo laidai. Retai, bet gali praversti.
  • Ledo grandiklis, šluotelė ir silikoninė alyva spynoms. Standartiniai priedai kiekvienam automobiliui žiemą.

Foto: Shutterstock.com

Ką daryti, norint ištrūkti iš sniego gniaužtų?

Jeigu atsargumo priemonės vis dėlto nepadėjo ir teko atsidurti sniego nelaisvėje, svarbiausia yra neprarasti šalto proto ir veikti apgalvotai.

  • Nekaskite po savimi duobės. Nespauskite pedalo. Ramiai įvertinkite, kurie ratai įklimpę ir, sukdami tai šen, tai ten, važiuokite skirtingomis kryptimis: tiek į priekį, tiek atgal.
  • Perjunkite mažesnę pavarą. Pirmoji pavara yra galios pavara, ji po jumis išraus duobę, todėl optimaliau rinktis antrąją.
  • Padėkite automobilio ratams sukibti su danga – jei reikia, nuvalykite sniegą. Jei po sniegu yra ledas, jį galima pakapoti kirviu arba pabarstyti smėliu. Esant kritinei situacijai, po ratais galima dėti daiktus, kurie galėtų padėti atsispirti: žagarus, lenteles, net kokio drabužio dalį.
  • Įsijauskite į automobilį. Automobilis yra jūsų draugas ir pagalbininkas, jis yra įklimpęs, nes taip jau atstitiko, todėl svarbu suprasti, kur būtent slypi problema: gal koks bjaurus apledėjęs grumstas, šviežias ledas, su sniegu suplūktas padangos protektorius, kuriam sunku sukibti. Jei nepavyks iš sniego ištrūkti savo jėgomis, reikia išsiaiškinti, kas būtent trukdo, ir reikia ieškoti pagalbos.

Žiema yra puikus metų laikas. Nes, kaip mėgsta sakyti tolimosios ir šaltosios Islandijos gyventojai, nebūna blogo oro, būna tik netinkama apranga. Tas pats galioja ir automobiliams – nebūna blogo oro, būna tik netinkamos padangos! Jei ieškote savo automobiliui naujų žieminių padangų internete, pasižvalgykite didžiausioje padangų parduotuvėje Padangos1.lt, kur visų didžiausių padangų gamintojų padangas rasite geriausiomis kainomis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *